Відкритий лист українського народу
до Президента України, голови Верховної Ради України,
Прем’єр-міністра України, голови Верховного суду України.

Шановна Українська Владо!

Ми, український народ, вимагаємо негайно повернути безпосередньо нам, наше Конституційне право - володіння найціннішим природнім ресурсом - лісами, національним багатством України, власником яких, згідно із ст. 13 Конституції України є ми - народ України.

У 2004 р. групою народних депутатів, очолюваною відомими лісівниками, запропоновано проект змін до Лісового кодексу України, який 08.02.2006 р. №3404-ІV підписаний Президентом як Закон «Про внесення змін до Лісового кодексу України». На превеликий жаль, ці зміни базуються не на загальних принципах цивільного права, а на завуальованій антинародній підступності – позбавлення суспільства законного права користування лісами, як національного багатства України. Замість цього законотворці ст.18 та ст. 20 зміненого Лісового кодексу надали право передавати у тимчасове довгострокове користування терміном на 50 років, окремим особам лісові масиви в необмежених розмірах, для ведення господарської діяльності, незалежно чи-то ліси особливо захисні з режимом обмеженого лісокористування, чи-то експлуатаційні. Підтасований під олігархів змінений закон не корелюється, що є обов’язковим, ні із основним законом – Конституцією України, ні із Земельним кодексом, ні із Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища” і навіть із Лісовим кодексом, яким передбачено, що лісові відносини регулюються згаданими законами, а в даній ситуації входять у протиріччя з ними. Адже ст.1 Лісового кодексу України стверджується, що „ліси України є її національним багатством… та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах”, а не потреб „лозинських”.

Лукавство останньої редакції чинного Лісового кодексу полягає ще і в тому, що його автори „відірвали” ліс від землі, на якій він росте, тобто ліси окремо, а землю окремо. Таким чином спростили шлях заволодіння лісами для олігархів та осіб наближених до влади. Ці особи, які отримали лісові ділянки на пів століття вже ведуть себе як власники: огороджують ділянки парканами, виставляють охорону, не допускають на „свої” території не лише простих людей, але і представників контролюючих органів. Адже, так звані тимчасові довготривалі користувачі наділені правами впродовж 50 років:
1. здійснювати господарську діяльність;
2. зводити тимчасові будівлі і споруди;
3. отримувати доходи від її реалізації без жодних обмежень.

Тепер в лісах з’явилося два господарі: постійні лісокористувачі - лісівники, які далекі від належного виконання наданих їм господарських і контролюючих функцій, та тимчасові довготривалі лісокористувачі - олігархи, які наділені широкими правами і володіють достатніми „ресурсами”, щоб не лише почувати себе вільно, але й закрити очі та обмежити діяльність контролюючих органів. А народ залишився „на загуменках”. Очевидно, що коли у Верховній Раді не вдалось протягнути приватизацію державних лісів, окремі особи вирішили зарезервувати за собою якомога більше угідь на довгий час, щоб у близькому майбутньому мати право на першочергову приватизацію. Адже не випадково у цьому кодексі з’явилась теза про приватну власність на ліс. Підтвердженням злочинних наслідків дії даного закону може послужити одне із багатьох рішень місцевих органів, в даному випадку – Львівської облдержадміністрації, про відведення ділянок в унікальній лісопарковій зоні лікувально-оздоровчих лісів Держлісфонду, в межах Львівської міської Ради. На цій території, виділеній в довгострокове тимчасове користування одному із Львівських „достойників”, вже зведена капітальна огорожа із вирубкою лісу під житлове будівництво. Аналогічні ситуації охопили усю Україну.

Як бачимо екстенсивної вирубки лісів Карпатських гір з відомими стихійними наслідками є замало для знущання над народом. Сотні тисячі гектарів унікальних лісів по всій Україні наміряні і вже надані „вибраним” у так зване тимчасове довгострокове користування на 50 років для отримання повного задоволення і зиску від дарів природи, а також мисливських вигулювань.

Ми не маємо права терпіти і не лише мародерство наших природних ресурсів, результати якого проявились у стихійних лихах, значному погіршенні клімату, але і страшні трагедії, на тлі лісових оргій, від яких здригнулась вся Україна – вбивстві невинної людини.

Ми звертаємось до всього українського народу, громадських і політичних організацій, молодіжних об’єднань, науковців, депутатів всіх рівнів долучитись до акції „Ліси – власність українського народу” і підтримати наші вимоги. З метою гарантування конституційного права власності українського народу на ліси вимагаємо:

1. Визнати неконституційним Закон України „Про внесення змін до лісового кодексу ” від 08.02.2006 р. №3404-ІV;
2. Скасувати всі рішення, які стосуються передачі лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування;
3. Негайно накласти «мораторій» на передачу лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування.


З повагою, представники українського народу.

Віра Лясковська, голова постійної комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міської ради
Дмитро Скрильніков, голова громадської організації «Бюро екологічних розслідувань»
Юрій Кужелюк, голова Львівської громадської організації «Спільнота» депутат Львівської міської ради
Павло Барнацький, заслужений юрист України, голова Львівського осередку партійної організації «Захисники Вітчизни»
Петро Коваль, ГО «Західноукраїнський регіональний навчальний центр»

Підтримати та підписати це звернення ви можете за посиланням:
http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437

або надішліть повідомлення про підтримку з вашим ім'ям, прізвищем, контактною інформацією на адресу: bei.ukr@gmail.com

Кількість осіб, що підписались під зверненням на сторінці -http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437 - 309
Крім того, електроною поштою надійшла підтримка від таких організацій:
- "Наш дім - Карпати"
- Спілка "Громадянський дозор"
- Дитяча громадська організація "Зелений світ" Коломийського району, Івано-Франківської області
- ГО "Зелений світ" Сєвєродонецьк
- Неурядова громадська організація "Людина на Землі "
- WWF - Україна
- Волошкевич О.М. , директор Дунайського біосферного заповідника, заслужений природоохоронець
- Хом"яков Анатолій Тимофійович
Загалом - 317
(станом на 13.00, 23 березня 2010 року)

«Чорні лісоруби»: хто і як пиляє Карпатський ліс

https://www.youtube.com/watch?v=pC6Z-eB_6sM#action=share
Територія України майже на 16% укрита лісами, але проблема незаконної вирубки щороку стає дедалі гострішою. Наразі ефективних засобів боротьби з нелегальними лісорубами в держави немає. Журналісти Громадського вирушили в Карпати, щоб на власні очі побачити, як пиляють ліс так звані «чорні лісоруби» та чи можна з ними боротися.
На заході Львівської області, неподалік польського кордону розташоване невелике містечко Старий Самбір. Місцеві розповіли, що «чорні лісоруби» пиляють дерева на горі, одразу над містом.
У таких зйомках головне — обережність, тутешні не надто раді журналістам. Паркуємо автомобіль, налаштовуємо камери й починаємо підйом на гору. Разом із нами йде Дмитро Карабчук. Кілька років тому він заснував проект «Лісова варта». Вони борються за збереження українського лісу, а також пояснюють людям, що робити, щоб біля їхніх домів не рубали дерева.
Засновник проекту «Лісова варта» Дмитро Карабчук (в центрі), Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Глибокі канави від гусениць тракторів і коліс вантажівок іще не встигли засохнути — схоже, ліс звозили зовсім недавно. За 15 хвилин пошуку виходимо до перших пеньків, припорошених землею. Дмитро каже, що це класична картина незаконної вирубки:
«Приїжджає трактор, у ньому кілька людей з бензопилами. Вони рубають усе, що можуть зрубати. Головне, щоб трактор потім стягнув стовбури донизу. І їм усе одно: чи є документи, чи нема. Це типовий приклад зухвалого, незаконного вирубування лісу».
«Чорні лісоруби» пиляють дерева на горі, одразу над містечком Старий Самбір, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеДмитро Карабчук разом із командою проекту «Лісова варта» борються за збереження українського лісу, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
За кількасот метрів від нас чуємо, як почала працювати бензопила. Ідемо на звук. Двоє чоловіків пиляють уже зрубані дерева й вантажать на авто. Щойно вони нас помітили, одразу кидають речі й стрибають до кабіни.
На перший погляд важко визначити, чи законно чоловіки рубали дерева, адже, звісно, не всі вирубки дерев незаконні. Деякі ділянки лісу рубають для запасу дров, деякі — коли дерева хворі.
«Щоб зупинити розповсюдження хвороби лісу, й заразом використати частину деревини з економічної точки зору, здійснюється санітарна рубка, — пояснює Дмитро. — Але й тут часто зловживають: чи пиляють значно більше дерев, ніж вказано в документах, чи взагалі підробляють документи».
У таких випадках потрібно робити запити до органів лісового господарства й екологічної інспекції, чи дійсно на цій ділянці дозволили рубати дерева.
Наше спілкування перериває звук бензопили, потім ще одної. Раптом лунає тріскіт дерева, валиться. Судячи з гуркоту, при падінні стовбур зламав іще й сусіднє дерево.
Пробираючись поміж дерев і кущів ожини, знаходимо трьох «чорних лісорубів». Один стругає щойно спиляне дерево. Інші пораються біля зламаної гусениці трактора.
Сліди незаконної вирубки лісу, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСпиляні «чорними лісорубами» дерева, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСпиляні «чорними лісорубами» дерева, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Дмитро набирає 102. Ми ж продовжуємо знімати. Приблизно за п'ять хвилин після виклику поліції в одного з лісорубів задзвонив телефон. Він роззирається, а відтак біжить до спільників. Схоже, хтось попередив, що вони тут не самі. Лісоруби хапають речі й тікають геть. Зламаний трактор лишають на дорозі.
Зламаний трактор «чорних лісорубів», Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
За півгодини після нашого виклику приїжджає місцева поліція. Правоохоронці без особливого оптимізму лізуть на гору.
Слідчий Старосамбірського відділення поліції Василь Мелещук дістає блокнот і починає описувати місце злочину. Інші — фотографують спиляні дерева й зламаний трактор.
«Та звісно, що це незаконна вирубка, — каже слідчий. — Але не все так просто. Я повинен буду звернутися до суду, щоб там дозволили провести спеціальну експертизу. Будемо досліджувати породу деревини, об'єм спиляного стовбура. За результатами експертизи і визначимо вартість лісової продукції заподіяну шкоду навколишньому середовищу».
Засновник проекту «Лісова варта» Дмитро Карабчук (ліворуч) та слідчий Старосамбірського відділення поліції Василь Мелещук, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
За словами поліцейського, розслідування незаконно зрубаного дерева може тривати півроку, а то й довше. А от що робити з покинутою технікою, правоохоронці не знають.
«На тракторі немає номерних знаків. Я не знаю, чий він. Для того, щоб звертатися до суду щодо арешту цього трактора, мені потрібні його ознаки, а їх тут немає», — каже правоохоронець.
Слідчий Василь Мелещук описує місце злочину, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
У цей час на місці події з’являється чоловік похилого віку. Представляється Іваном Волянським — співробітником лісництва. Дізнаємося, що сам лісничий раптово взяв чи то лікарняний, чи то відпустку.
«Часто буває, що рубають. Але ми тепер не в змозі з ними боротися, це не колишні часи. Ми раді тому, щоб нам допомагали, бо теж опинилися в нелегкій ситуації», — каже він.
Лісник Іван Волянський каже, що самотужки не можуть боротися із незаконною вирубкою дерев на Львівщині, 3 серпня 2018 року Фото: Олександр КоханГромадське
Зрубані та пошкоджені дерева, згідно із законом, перейшли на баланс лісгоспу. А от хто відповідатиме за полишений трактор, представники двох відомств з'ясувати так і не змогли. Не виключають, що наступного дня його можуть тут і не знайти. Утім, кажуть, що нічого вдіяти не зможуть.
За день ми побачили ледь не всі випадки порушень у лісовому господарстві, побачили зухвальство «чорних лісорубів» і безсилля правоохоронців, які мали б боротися за збереження лісу й карати тих, хто його незаконно рубає.
Вид з гори на місто Старий Самбір та вітряки, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗасновник проект «Лісова варта» Дмитро Карабчук, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Журналісти Громадського стежитимуть, як поліцейські будуть розслідувати цю справу і чи знайдуть винних.
https://hromadske.ua/posts/chorni-lisoruby

Немає коментарів:

Дописати коментар