Відкритий лист українського народу
до Президента України, голови Верховної Ради України,
Прем’єр-міністра України, голови Верховного суду України.

Шановна Українська Владо!

Ми, український народ, вимагаємо негайно повернути безпосередньо нам, наше Конституційне право - володіння найціннішим природнім ресурсом - лісами, національним багатством України, власником яких, згідно із ст. 13 Конституції України є ми - народ України.

У 2004 р. групою народних депутатів, очолюваною відомими лісівниками, запропоновано проект змін до Лісового кодексу України, який 08.02.2006 р. №3404-ІV підписаний Президентом як Закон «Про внесення змін до Лісового кодексу України». На превеликий жаль, ці зміни базуються не на загальних принципах цивільного права, а на завуальованій антинародній підступності – позбавлення суспільства законного права користування лісами, як національного багатства України. Замість цього законотворці ст.18 та ст. 20 зміненого Лісового кодексу надали право передавати у тимчасове довгострокове користування терміном на 50 років, окремим особам лісові масиви в необмежених розмірах, для ведення господарської діяльності, незалежно чи-то ліси особливо захисні з режимом обмеженого лісокористування, чи-то експлуатаційні. Підтасований під олігархів змінений закон не корелюється, що є обов’язковим, ні із основним законом – Конституцією України, ні із Земельним кодексом, ні із Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища” і навіть із Лісовим кодексом, яким передбачено, що лісові відносини регулюються згаданими законами, а в даній ситуації входять у протиріччя з ними. Адже ст.1 Лісового кодексу України стверджується, що „ліси України є її національним багатством… та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах”, а не потреб „лозинських”.

Лукавство останньої редакції чинного Лісового кодексу полягає ще і в тому, що його автори „відірвали” ліс від землі, на якій він росте, тобто ліси окремо, а землю окремо. Таким чином спростили шлях заволодіння лісами для олігархів та осіб наближених до влади. Ці особи, які отримали лісові ділянки на пів століття вже ведуть себе як власники: огороджують ділянки парканами, виставляють охорону, не допускають на „свої” території не лише простих людей, але і представників контролюючих органів. Адже, так звані тимчасові довготривалі користувачі наділені правами впродовж 50 років:
1. здійснювати господарську діяльність;
2. зводити тимчасові будівлі і споруди;
3. отримувати доходи від її реалізації без жодних обмежень.

Тепер в лісах з’явилося два господарі: постійні лісокористувачі - лісівники, які далекі від належного виконання наданих їм господарських і контролюючих функцій, та тимчасові довготривалі лісокористувачі - олігархи, які наділені широкими правами і володіють достатніми „ресурсами”, щоб не лише почувати себе вільно, але й закрити очі та обмежити діяльність контролюючих органів. А народ залишився „на загуменках”. Очевидно, що коли у Верховній Раді не вдалось протягнути приватизацію державних лісів, окремі особи вирішили зарезервувати за собою якомога більше угідь на довгий час, щоб у близькому майбутньому мати право на першочергову приватизацію. Адже не випадково у цьому кодексі з’явилась теза про приватну власність на ліс. Підтвердженням злочинних наслідків дії даного закону може послужити одне із багатьох рішень місцевих органів, в даному випадку – Львівської облдержадміністрації, про відведення ділянок в унікальній лісопарковій зоні лікувально-оздоровчих лісів Держлісфонду, в межах Львівської міської Ради. На цій території, виділеній в довгострокове тимчасове користування одному із Львівських „достойників”, вже зведена капітальна огорожа із вирубкою лісу під житлове будівництво. Аналогічні ситуації охопили усю Україну.

Як бачимо екстенсивної вирубки лісів Карпатських гір з відомими стихійними наслідками є замало для знущання над народом. Сотні тисячі гектарів унікальних лісів по всій Україні наміряні і вже надані „вибраним” у так зване тимчасове довгострокове користування на 50 років для отримання повного задоволення і зиску від дарів природи, а також мисливських вигулювань.

Ми не маємо права терпіти і не лише мародерство наших природних ресурсів, результати якого проявились у стихійних лихах, значному погіршенні клімату, але і страшні трагедії, на тлі лісових оргій, від яких здригнулась вся Україна – вбивстві невинної людини.

Ми звертаємось до всього українського народу, громадських і політичних організацій, молодіжних об’єднань, науковців, депутатів всіх рівнів долучитись до акції „Ліси – власність українського народу” і підтримати наші вимоги. З метою гарантування конституційного права власності українського народу на ліси вимагаємо:

1. Визнати неконституційним Закон України „Про внесення змін до лісового кодексу ” від 08.02.2006 р. №3404-ІV;
2. Скасувати всі рішення, які стосуються передачі лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування;
3. Негайно накласти «мораторій» на передачу лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування.


З повагою, представники українського народу.

Віра Лясковська, голова постійної комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міської ради
Дмитро Скрильніков, голова громадської організації «Бюро екологічних розслідувань»
Юрій Кужелюк, голова Львівської громадської організації «Спільнота» депутат Львівської міської ради
Павло Барнацький, заслужений юрист України, голова Львівського осередку партійної організації «Захисники Вітчизни»
Петро Коваль, ГО «Західноукраїнський регіональний навчальний центр»

Підтримати та підписати це звернення ви можете за посиланням:
http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437

або надішліть повідомлення про підтримку з вашим ім'ям, прізвищем, контактною інформацією на адресу: bei.ukr@gmail.com

Кількість осіб, що підписались під зверненням на сторінці -http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437 - 309
Крім того, електроною поштою надійшла підтримка від таких організацій:
- "Наш дім - Карпати"
- Спілка "Громадянський дозор"
- Дитяча громадська організація "Зелений світ" Коломийського району, Івано-Франківської області
- ГО "Зелений світ" Сєвєродонецьк
- Неурядова громадська організація "Людина на Землі "
- WWF - Україна
- Волошкевич О.М. , директор Дунайського біосферного заповідника, заслужений природоохоронець
- Хом"яков Анатолій Тимофійович
Загалом - 317
(станом на 13.00, 23 березня 2010 року)

Як врятувати українські ліси?: проєкт «Карпати Є» розробив детальний план


Що робити з Карпатами, які всихають? Як припинити незаконні та варварські рубки? Як повернути Карпати до природного та екологічно безпечного стану? Проєкт «Карпати Є» вивчив проблему знищення лісів та запропонував її вирішення. 
Одна із засновниць проєкту «Карпати Є», депутатка Івано-Франківської обласної ради від партії «ВОЛЯ» Ольга Ситник (Галабала) каже, що стереотипом є те, що нібито проблему знищення Карпат можна вирішити просто припинивши рубку лісу. У своєму блозі у ютубі вона опублікувала відеоролик, де назвала основні шляхи збереження та відновлення лісів.
У повоєнні 1960-1965 роки було вирубано 80% Карпат. За словами лісників, на місцях, де росте бук, ялина і ялиця, тоді садили нетипові для Карпат смерічники. Вони приймались і росли до того часу, поки мали поживу, а коли коренева система зайняла територію і не мала більше можливості тягнути поживні речовини, то вона пригнічувалась і поступово відмирала. 
«Зараз ми маємо ці смерічники, яким приблизно 50-60 років, і вони тотально всихають. Коли говоримо з вченими, екологами і лісниками, то всі вони в один голос кричать, що це екологічна катастрофа, адже за 5 років в Івано-Франківській області всохне 70-80 000 га лісу. Збиток, який отримає держава і громада від цього, приблизно 31 млрд грн», – розповіла Ситник. 
Самі ж лісівники говорять, що, коли дерево починає всихати, то його вже не можна врятувати. Дерево треба вчасно зрубати, щоб ще можна було його використати у будівництві. 
Ольга Ситник (Галабала) у своєму відеоблозі також розповіла, що під час експедицій проєкту «Карпати Є» майже на кожній ділянці, де було незаконно зрубано дерева, відмовкою було, що ліс пошкодив «метелик»: 
«Відбувається наступне: рубають не всохлі дерева, бо вони важкодоступні і малорентабельні, а знищують ділянки абсолютно здорових дерев в тих місцях, де рубати не можна, але куди легко добратись і є прокладені дороги. Рубають ці ділянки суцільно, коли ми в підсумку отримуємо лисі гори з плямами. Це відбувається або на верхів’ї річки, або занадто низько, або на схилі. Очевидно, що ця ділянка зрубана проти норм і точно це була санітарна рубка. Вдумайтесь, нам часто розповідають, що треба було зрубати ліс, бо «така біда сталась: метелик заразив дерева і тому їх треба було зрубувати». 
Щоб вирішити цю проблему, за словами Ситник, потрібно абсолютно змінити спосіб ведення лісового господарства в Карпатах. 
«Якщо зараз ви бачите варварсько зрубані ділянки, то так рубати треба перестати повністю. Така рубка називається суцільною. Ділянку з лісом одним махом в один час тракторами зрубують. Потрібно переходити на вибіркову рубку, коли шахматкою рубають дерева на площі лісу. Це робити слід не тракторами, а переходити на канатний спосіб. Так, як це відбувається в Австрії, Сполучених Штатах, коли по канатці передається дерево. Можна також перейти на трелювання кіньми», – говорить Ольга Ситник (Галабала). 
Одна із засновниць проєкту «Карпати Є» також зазначає, що після вирубки хворих дерев ділянки треба засаджувати типовими для Карпат породами (буки, ялиці та інше). Окрім того, необхідно створити сучасний насіннєвий центр, який виведе породу насіння, яка буде типовою для Карпат і найкраще буде тут рости: 
«Зараз ми маємо насіння, яке коштує 0,3 долари за один саджанець, але тільки 1/5 з цих саджанців росте і приживається. Всі решту відмирають. А, якщо вивести правильну насіннєву породу, то буде приживатись приблизно 70-90%. Хоча їхня вартість буде приблизно 2,5 долари за один саджанець, але ми це просто мусимо зробити для того, щоб врятувати Карпати». 
Ольга Ситник каже, що програма збереження та відновлення лісів, яку пропонує проєкт «Карпати Є», не дасть швидких і негайних результатів: 
«Відновлення Карпат у довоєнному вигляді ми матимемо через 50-60 років. Але це починати потрібно саме зараз».

Немає коментарів:

Дописати коментар