Відкритий лист українського народу
до Президента України, голови Верховної Ради України,
Прем’єр-міністра України, голови Верховного суду України.

Шановна Українська Владо!

Ми, український народ, вимагаємо негайно повернути безпосередньо нам, наше Конституційне право - володіння найціннішим природнім ресурсом - лісами, національним багатством України, власником яких, згідно із ст. 13 Конституції України є ми - народ України.

У 2004 р. групою народних депутатів, очолюваною відомими лісівниками, запропоновано проект змін до Лісового кодексу України, який 08.02.2006 р. №3404-ІV підписаний Президентом як Закон «Про внесення змін до Лісового кодексу України». На превеликий жаль, ці зміни базуються не на загальних принципах цивільного права, а на завуальованій антинародній підступності – позбавлення суспільства законного права користування лісами, як національного багатства України. Замість цього законотворці ст.18 та ст. 20 зміненого Лісового кодексу надали право передавати у тимчасове довгострокове користування терміном на 50 років, окремим особам лісові масиви в необмежених розмірах, для ведення господарської діяльності, незалежно чи-то ліси особливо захисні з режимом обмеженого лісокористування, чи-то експлуатаційні. Підтасований під олігархів змінений закон не корелюється, що є обов’язковим, ні із основним законом – Конституцією України, ні із Земельним кодексом, ні із Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища” і навіть із Лісовим кодексом, яким передбачено, що лісові відносини регулюються згаданими законами, а в даній ситуації входять у протиріччя з ними. Адже ст.1 Лісового кодексу України стверджується, що „ліси України є її національним багатством… та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах”, а не потреб „лозинських”.

Лукавство останньої редакції чинного Лісового кодексу полягає ще і в тому, що його автори „відірвали” ліс від землі, на якій він росте, тобто ліси окремо, а землю окремо. Таким чином спростили шлях заволодіння лісами для олігархів та осіб наближених до влади. Ці особи, які отримали лісові ділянки на пів століття вже ведуть себе як власники: огороджують ділянки парканами, виставляють охорону, не допускають на „свої” території не лише простих людей, але і представників контролюючих органів. Адже, так звані тимчасові довготривалі користувачі наділені правами впродовж 50 років:
1. здійснювати господарську діяльність;
2. зводити тимчасові будівлі і споруди;
3. отримувати доходи від її реалізації без жодних обмежень.

Тепер в лісах з’явилося два господарі: постійні лісокористувачі - лісівники, які далекі від належного виконання наданих їм господарських і контролюючих функцій, та тимчасові довготривалі лісокористувачі - олігархи, які наділені широкими правами і володіють достатніми „ресурсами”, щоб не лише почувати себе вільно, але й закрити очі та обмежити діяльність контролюючих органів. А народ залишився „на загуменках”. Очевидно, що коли у Верховній Раді не вдалось протягнути приватизацію державних лісів, окремі особи вирішили зарезервувати за собою якомога більше угідь на довгий час, щоб у близькому майбутньому мати право на першочергову приватизацію. Адже не випадково у цьому кодексі з’явилась теза про приватну власність на ліс. Підтвердженням злочинних наслідків дії даного закону може послужити одне із багатьох рішень місцевих органів, в даному випадку – Львівської облдержадміністрації, про відведення ділянок в унікальній лісопарковій зоні лікувально-оздоровчих лісів Держлісфонду, в межах Львівської міської Ради. На цій території, виділеній в довгострокове тимчасове користування одному із Львівських „достойників”, вже зведена капітальна огорожа із вирубкою лісу під житлове будівництво. Аналогічні ситуації охопили усю Україну.

Як бачимо екстенсивної вирубки лісів Карпатських гір з відомими стихійними наслідками є замало для знущання над народом. Сотні тисячі гектарів унікальних лісів по всій Україні наміряні і вже надані „вибраним” у так зване тимчасове довгострокове користування на 50 років для отримання повного задоволення і зиску від дарів природи, а також мисливських вигулювань.

Ми не маємо права терпіти і не лише мародерство наших природних ресурсів, результати якого проявились у стихійних лихах, значному погіршенні клімату, але і страшні трагедії, на тлі лісових оргій, від яких здригнулась вся Україна – вбивстві невинної людини.

Ми звертаємось до всього українського народу, громадських і політичних організацій, молодіжних об’єднань, науковців, депутатів всіх рівнів долучитись до акції „Ліси – власність українського народу” і підтримати наші вимоги. З метою гарантування конституційного права власності українського народу на ліси вимагаємо:

1. Визнати неконституційним Закон України „Про внесення змін до лісового кодексу ” від 08.02.2006 р. №3404-ІV;
2. Скасувати всі рішення, які стосуються передачі лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування;
3. Негайно накласти «мораторій» на передачу лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування.


З повагою, представники українського народу.

Віра Лясковська, голова постійної комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міської ради
Дмитро Скрильніков, голова громадської організації «Бюро екологічних розслідувань»
Юрій Кужелюк, голова Львівської громадської організації «Спільнота» депутат Львівської міської ради
Павло Барнацький, заслужений юрист України, голова Львівського осередку партійної організації «Захисники Вітчизни»
Петро Коваль, ГО «Західноукраїнський регіональний навчальний центр»

Підтримати та підписати це звернення ви можете за посиланням:
http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437

або надішліть повідомлення про підтримку з вашим ім'ям, прізвищем, контактною інформацією на адресу: bei.ukr@gmail.com

Кількість осіб, що підписались під зверненням на сторінці -http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437 - 309
Крім того, електроною поштою надійшла підтримка від таких організацій:
- "Наш дім - Карпати"
- Спілка "Громадянський дозор"
- Дитяча громадська організація "Зелений світ" Коломийського району, Івано-Франківської області
- ГО "Зелений світ" Сєвєродонецьк
- Неурядова громадська організація "Людина на Землі "
- WWF - Україна
- Волошкевич О.М. , директор Дунайського біосферного заповідника, заслужений природоохоронець
- Хом"яков Анатолій Тимофійович
Загалом - 317
(станом на 13.00, 23 березня 2010 року)

На Рівненщині всихають соснові ліси

Стрімке і масове всихання хвойних дерев загрожує лісам Рівненщини.
Лихо, яке останніми роками швидко поширюється Житомирщиною та Волинню, дісталося до Рівненської області. Тож лісівники краю спільно з науковцями вирішують, як протидіяти шкідникам та хворобам, які можуть знищити ліси Полісся. Часу на роздуми небагато, бо ціла ділянка соснового лісу може всохнути за один вегетаційний період.
ВСИХАє
— У наших лісах масово поширюються шкідники і хвороби. Якщо ми вчасно не зреагуємо, не проведемо в повному обсязі всі необхідні санітарні заходи, соснові насадження просто всохнуть, — наголошує директор ДП «Сарненський лісгосп» Сергій Белеля.
Наслідки цього можуть бути вражаючі: екологічна катастрофа для Поліського регіону і фінансові збитки для бюджету.
— Згаяні 2-3 місяці тягнуть за собою величезні економічні втрати для нашого підприємства, — розповів Сергій Белеля,  — бо вартість пошкодженої шкідниками та хворобами деревини знижується майже втричі. Зрозуміло, що це зменшення прибутків, відрахувань до бюджету, соціальних виплат.
Саме сарненські та березнівські лісівники ініціювали проведення наради-семінару за участі головних лісничих та науковців, аби не лише обговорити причини масового всихання соснових насаджень, а й визначитися, як діяти далі.
Про всихання хвойних насаджень на Поліссі почали говорити ще у 2012 році. Однак минулоріч ця проблема набула загрозливих масштабів. Якщо раніше хворіли переважно ліси віком понад 50 років, то зараз швидко всихає 80-літній ліс і лісові культури. Тобто весь віковий сегмент хвойних порід під загрозою через екологічні та патологічні зміни.
Науковці одностайні — нині ліс масово хворіє, і саме лісівники мають допомогти йому одужати. Першопричини такого лиха — глобальні кліматичні зміни та забруднення середовища. Це ослаблює імунітет насаджень, чим користуються шкідники та інші хвороби, які активно розмножуються та поширюються.
— Нас надзвичайно турбує масове всихання соснових насаджень, в результаті чого лісівники змушені збільшити кількість суцільних санітарних рубок. Спершу ми проводили вибіркові санітарні рубки, однак цих заходів недостатньо, аби підтримувати ліс у належному стані. Щоб вивчити причини всихання і, найголовніше, зрозуміти, як правильно діяти, ми й звернулися за допомогою до науковців,  — розповів Сергій Белеля.
Фахівці з Поліського філіалу УкрНДІЛГА поділилися досвідом вивчення проблеми всихання хвойних насаджень у Житомирській та Волинській областях. У причинах такого явища вони одностайні — масова загибель дерев зумовлена стрімкими кліматичними змінами, які спостерігають на планеті останні 10 років. Вони і призвели до ослаблення лісів. Як результат, їх заселяють шкідники, які, так само через зміни клімату, отримали комфортні умови для розмноження. Для прикладу, нині ранньої весни під корою дерев є живі личинки шкідників. З першим теплом вони почнуть швидко розмножуватися і за сезон зможуть дати більше поколінь, ніж зазвичай. Раніше у морозні зими при низьких температурах вони гинули. Це був природний спосіб захисту лісу.
Небезпека полягає ще й в тому, що шкідники приносять з собою хвороби. І від такої спільної дії дерево швидко гине. Не секрет, що і раніше в лісах всихали дерева. Однак нині проблема набула загрозливих масштабів, бо відбувається все дуже стрімко і охоплює великі площі. Відтак швидкою має бути реакція лісівників.
У заходах порятунку соснових насаджень науковці одностайні — всі заражені шкідниками чи хворобами дерева потрібно оперативно зрубати.
І це мають бути не вибіркові рубки, а суцільні. Адже одне хворе дерево може заразити здорові насадження в радіусі 3 км. Суцільні санітарні рубки дозволять призупинити поширення хвороб і шкідників, а також заготовити ще придатну для подальшої переробки деревину. І тут вкрай важливе розуміння цієї проблеми з боку екологів та громадськості.
 — Вчасно не зрубані ділянки хворих дерев стануть місцями концентрації та поширення шкідників. Нині цей ресурс ще можна забрати, а кошти витратити на лісорозведення. Якщо ж запустити цю проблему, то отримаємо втрачений врожай деревини, іншими словами, кладовище стиглого лісу,  — зауважив директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Олександр Тарасевич.
На його думку, вихід з цієї ситуації один — хворі ліси змінювати на нові покоління. Підтримує його і колега — ст. науковий співробітник інституту Василь Бородавко. Він наполягає на негайному відтворенні зрубаних хворих ділянок соснового лісу шляхом природного поновлення. Аргументуючи, що такі насадження стійкіші до зовнішніх факторів і впливів. Вчений переконаний, якщо вчасно вжити всіх необхідних заходів, то за 5-7 років на місці уражених соснових насаджень будуть молодняки, менш вразливі до всихання.
Жваве обговорення серед лісівників викликала пропозиція науковців використовувати селекційну складову у відтворенні пошкоджених насаджень. Тобто лишати на уражених шкідниками і хворобами ділянках поодинокі здорові дерева, які можуть дати більш стійке наступне покоління.
У підсумку прийнято рішення, що обстеження соснових насаджень буде проведене у кожному лісогосподарському підприємстві обласного управління, розповів перший заступник начальника Сергій Івашинюта. Аби визначити масштаби проблеми і вчасно запобігти її поширенню.
Про це повідомила Світлана Горошко, прес-служба "Рівнелісу". 
http://rivnepost.rv.ua/lenta_msgshow.php?id=66847

Немає коментарів:

Дописати коментар