Відкритий лист українського народу
до Президента України, голови Верховної Ради України,
Прем’єр-міністра України, голови Верховного суду України.

Шановна Українська Владо!

Ми, український народ, вимагаємо негайно повернути безпосередньо нам, наше Конституційне право - володіння найціннішим природнім ресурсом - лісами, національним багатством України, власником яких, згідно із ст. 13 Конституції України є ми - народ України.

У 2004 р. групою народних депутатів, очолюваною відомими лісівниками, запропоновано проект змін до Лісового кодексу України, який 08.02.2006 р. №3404-ІV підписаний Президентом як Закон «Про внесення змін до Лісового кодексу України». На превеликий жаль, ці зміни базуються не на загальних принципах цивільного права, а на завуальованій антинародній підступності – позбавлення суспільства законного права користування лісами, як національного багатства України. Замість цього законотворці ст.18 та ст. 20 зміненого Лісового кодексу надали право передавати у тимчасове довгострокове користування терміном на 50 років, окремим особам лісові масиви в необмежених розмірах, для ведення господарської діяльності, незалежно чи-то ліси особливо захисні з режимом обмеженого лісокористування, чи-то експлуатаційні. Підтасований під олігархів змінений закон не корелюється, що є обов’язковим, ні із основним законом – Конституцією України, ні із Земельним кодексом, ні із Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища” і навіть із Лісовим кодексом, яким передбачено, що лісові відносини регулюються згаданими законами, а в даній ситуації входять у протиріччя з ними. Адже ст.1 Лісового кодексу України стверджується, що „ліси України є її національним багатством… та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах”, а не потреб „лозинських”.

Лукавство останньої редакції чинного Лісового кодексу полягає ще і в тому, що його автори „відірвали” ліс від землі, на якій він росте, тобто ліси окремо, а землю окремо. Таким чином спростили шлях заволодіння лісами для олігархів та осіб наближених до влади. Ці особи, які отримали лісові ділянки на пів століття вже ведуть себе як власники: огороджують ділянки парканами, виставляють охорону, не допускають на „свої” території не лише простих людей, але і представників контролюючих органів. Адже, так звані тимчасові довготривалі користувачі наділені правами впродовж 50 років:
1. здійснювати господарську діяльність;
2. зводити тимчасові будівлі і споруди;
3. отримувати доходи від її реалізації без жодних обмежень.

Тепер в лісах з’явилося два господарі: постійні лісокористувачі - лісівники, які далекі від належного виконання наданих їм господарських і контролюючих функцій, та тимчасові довготривалі лісокористувачі - олігархи, які наділені широкими правами і володіють достатніми „ресурсами”, щоб не лише почувати себе вільно, але й закрити очі та обмежити діяльність контролюючих органів. А народ залишився „на загуменках”. Очевидно, що коли у Верховній Раді не вдалось протягнути приватизацію державних лісів, окремі особи вирішили зарезервувати за собою якомога більше угідь на довгий час, щоб у близькому майбутньому мати право на першочергову приватизацію. Адже не випадково у цьому кодексі з’явилась теза про приватну власність на ліс. Підтвердженням злочинних наслідків дії даного закону може послужити одне із багатьох рішень місцевих органів, в даному випадку – Львівської облдержадміністрації, про відведення ділянок в унікальній лісопарковій зоні лікувально-оздоровчих лісів Держлісфонду, в межах Львівської міської Ради. На цій території, виділеній в довгострокове тимчасове користування одному із Львівських „достойників”, вже зведена капітальна огорожа із вирубкою лісу під житлове будівництво. Аналогічні ситуації охопили усю Україну.

Як бачимо екстенсивної вирубки лісів Карпатських гір з відомими стихійними наслідками є замало для знущання над народом. Сотні тисячі гектарів унікальних лісів по всій Україні наміряні і вже надані „вибраним” у так зване тимчасове довгострокове користування на 50 років для отримання повного задоволення і зиску від дарів природи, а також мисливських вигулювань.

Ми не маємо права терпіти і не лише мародерство наших природних ресурсів, результати якого проявились у стихійних лихах, значному погіршенні клімату, але і страшні трагедії, на тлі лісових оргій, від яких здригнулась вся Україна – вбивстві невинної людини.

Ми звертаємось до всього українського народу, громадських і політичних організацій, молодіжних об’єднань, науковців, депутатів всіх рівнів долучитись до акції „Ліси – власність українського народу” і підтримати наші вимоги. З метою гарантування конституційного права власності українського народу на ліси вимагаємо:

1. Визнати неконституційним Закон України „Про внесення змін до лісового кодексу ” від 08.02.2006 р. №3404-ІV;
2. Скасувати всі рішення, які стосуються передачі лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування;
3. Негайно накласти «мораторій» на передачу лісових ділянок у довгострокове тимчасове користування.


З повагою, представники українського народу.

Віра Лясковська, голова постійної комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міської ради
Дмитро Скрильніков, голова громадської організації «Бюро екологічних розслідувань»
Юрій Кужелюк, голова Львівської громадської організації «Спільнота» депутат Львівської міської ради
Павло Барнацький, заслужений юрист України, голова Львівського осередку партійної організації «Захисники Вітчизни»
Петро Коваль, ГО «Західноукраїнський регіональний навчальний центр»

Підтримати та підписати це звернення ви можете за посиланням:
http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437

або надішліть повідомлення про підтримку з вашим ім'ям, прізвищем, контактною інформацією на адресу: bei.ukr@gmail.com

Кількість осіб, що підписались під зверненням на сторінці -http://petition.gointeractive.com.ua/petition/detail.php?ELEMENT_ID=437 - 309
Крім того, електроною поштою надійшла підтримка від таких організацій:
- "Наш дім - Карпати"
- Спілка "Громадянський дозор"
- Дитяча громадська організація "Зелений світ" Коломийського району, Івано-Франківської області
- ГО "Зелений світ" Сєвєродонецьк
- Неурядова громадська організація "Людина на Землі "
- WWF - Україна
- Волошкевич О.М. , директор Дунайського біосферного заповідника, заслужений природоохоронець
- Хом"яков Анатолій Тимофійович
Загалом - 317
(станом на 13.00, 23 березня 2010 року)

Невтішні прогнози вирубки карпатських лісів: повені, посухи та знищення фауни

Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондентВирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

Якщо найближчим часом не розпочати так зване наближене до природи ведення лісового господарства у Карпатах – біди не уникнути, переконані екологи.
На місцевому рівні проблему не вирішити: потрібні зміни до законодавства

Фотографії, на яких чітко видно масштаби вирубок карпатських лісів,  опублікував сайт Закарпатський кореспондент.
Карта вирубки лісів в Українських Карпатах на території Закарпатської та Івано-Франківської областей. Фото: Закарпатський кореспондент
Карта вирубки лісів в Українських Карпатах на території Закарпатської та Івано-Франківської областей. Фото: Закарпатський кореспондент

Зокрема, журналісти порівняли три світлини однієї місцевості на перетині Закарпатської та Івано-Франківської області, зроблені у 2013, 2014, 2015 роках. На них добре видно результати вирубок. Автори фотографій – мандрівники –  розмістили їх у соціальних мережах.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

Чимало про суцільні рубки лісу можна почути і від жителів гірських районів, мовляв, рубають неконтрольовано, необдумано, відповідальності не боїться ніхто, адже всі рубки є нібито законними, а за паперами ховається масштабне знищення лісів.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

Питання вирубки лісів у Карпатах турбує не тільки місцевих жителів й мандрівників, але й екологів.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

«Проблема не тільки в об’ємах, скільки у невідповідності реальній екологічній ситуації. Серед наслідків таких дій – повені, посуха влітку в долинах, зменшення фауни аж до зникнення окремих популяцій, ерозія грунтів. Наразі на місцевому та обласному рівні вплинути на проблему ніяк не вдасться, потрібні зміни до законодавства. І багато роботи  для правоохоронців, зокрема, затримання та арешти порушників, інакше ніяк», – зазначив власкору IA ZIK Валентин Волошин, голова громадської ради при держекоінспекції в Закарпатській області.

Яким рубкам у Карпатах  бути, і яким має бути наближене до природи ведення лісового господарства ми вирішили дізнатися у експертів.
У Карпатах потрібно звести до мінімуму рубки лісу

Як зазначили власкору IA ZIK спеціалісти, наразі згідно чинного законодавства, на території державних лісогосподарських підприємств області, підпорядкованих Державному агентству лісових ресурсів України та інших постійних лісокористувачів, найпоширеніші декілька видів рубок. А саме, рубки головного користування. Деревостани в рубку намічаються лісовпорядною організацією під час проведення чергового лісовпорядкування. Ці рубки не можуть плануватись та проводитись в лісах національних парків та заповідників та інших лісових ділянках, що віднесені до природно-заповідного фонду.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

Також проводять рубки формування і оздоровлення лісів: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов’язані з реконструкцією, ландшафтні; рубки догляду в молодняках, середньовікових та пристигаючих насадженнях (освітлення, прочистка, прорідження і прохідні рубки тощо – планові), та суцільні й вибіркові санітарні рубки.

У насадженні такі рубки намічаються згідно Санітарних правил в лісах України, на підставі матеріалів лісовпорядкування державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, територіальним органом Держлісагентства України, а також постійним лісокористувачем на підставі спеціальних обстежень і оцінки санітарного стану насадження та затвердженого у встановленому порядку плану проведення санітарно-оздоровчих заходів.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

«Гірська екосистема Карпат має надзвичайну розгалужену мережу струмків, потоків річок та інших водних об’єктів, які існують завдяки цим гірським екосистемам, зайнята переважно лісами природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення, рекреаційно-оздоровчими та захисними лісами.

Ці гірські екосистеми надзвичайно вразливі. У зв’язку з тим, що ліси відіграють дуже багато важливих соціальних і екологічних функцій (водорегулювальні функції, протиерозійні, протизсувні, депонування вуглецю, збереження біорізноманіття, пом’якшення екстремальних стихійних явищ тощо), для Закарпатської області (як і для гірської частини Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей) найкращою системою лісогосподарювання є так зване наближене до природи ведення лісового господарства.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

Воно передбачає більш уважний догляд і вирощування стійких (до стихійних природних явищ, шкідників і хвороб, техногенних і інших шкідливих впливів) лісів, більш часті але менш інтенсивні вибіркові втручання в лісове середовище, вищу продуктивність лісів та якість деревини, постійний лісовий покрив та збереження біорізноманіття.

У Карпатах потрібно звести до мінімуму суцільні рубки лісу (застосовувати тільки суцільні санітарні рубки для усунення згаданих вище наслідків стихійних природних явищ, техногенних впливів і інших шкідливих впливів) з огляду на різке порушення такими рубками захисних та регулювальних функцій лісів та посилення негативних наслідків зміни клімату» – зазначив власкору IA ZIK Юрій Дербаль, інженер лісового господарства, експерт ГО «ФОРЗА».
На Закарпатті цьогоріч вже 30 фактів незаконної вирубки дерев

Одна з найбільших проблем Закарпаття – незаконна вирубка лісу. Торік закарпатська поліція зареєструвала понад 90 фактів незаконної рубки лісу: найбільше (20) – у Рахівському та Тячівському (15) районах.

Цьогоріч ситуація ще критичніша. Як зазначили власкору IA ZIK у прес-службі ГУ НП в Закарпатській області, за два місяці поточного року зареєстровано понад 30 звернень щодо незаконної вирубки дерев, з яких, зокрема,  6 на Міжгірщини і 5 на Рахівщини.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент

На обласному рівні втручатися у питання вирубок лісів фактично неможливо, адже управління лісового господарства в Закарпатській області напряму підпорядковується Державному агентству лісового господарства.

Аби бодай якимось чином вплинути на ситуацію, торік у серпні губернатор Закарпаття Геннадій Москаль підписав розпорядження про заборону вивезення кругляка за кордон.

Згодом, 1 листопада 2015 року, заборона вивезення кругляка на експорт вступила в дію, згідно з рішенням Верховної Ради України.

Але масштаби впливу таких заходів на ситуацію з вирубкою дерев у карпатських лісах оцінити поки що важко.
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вирубка лісів в Українських Карпатах. Фото: Закарпатський кореспондент
Вікторія Жуйко,
для IA ZIK Читайте більше тут: http://zik.ua/news/2016/03/03/nevtishni_prognozy_vyrubky_karpatskyh_lisiv_poveni_posuhy_ta_znyshchennya_677740

Немає коментарів:

Дописати коментар